NASSOLÁS, MINT FÜGGŐSÉG

2015.02.15. 15:05 :: Veres Kriszti

 

10635855_783518901716991_2175886241739965314_n.jpg

MI AZ ÉDESSÉG, SZÉNHIDRÁT FÜGGŐSÉG?

Erős, visszatérő, vagy esetleg néha fokozódó sóvárgás a keményítőtartalmú ételek, például kenyér, tésztafélék, rizs és burgonya, vagy a nassolnivalók, például burgonyaszirom, édességek, sütemények, torták, keksz, csokoládé után.

Az érintett könnyen meghízik, illetve a leadott kilókat könnyen visszaszedi.

A szénhidrátfüggőség gyakran azt eredményezi, hogy az érintett elveszti az ellenőrzést a táplálkozása fölött, azt érzékeli, hogy a szénhidrátok iránti sóvárgása egyre nő. 
Azt veszi észre, hogy egyre szívesebben eszik szendvicset, nassolnivalót, mint fogyasztana egy teljes étkezést. Gyakran nem tudják, hogy önmagukat vagy az anyagcseréjüket hibáztassák-e, nem ismerik fel, hogy a függőség átvette a hatalmat a táplálkozásuk felett. 
Fontos, hogy a szénhidrátfüggők nem esznek szükségszerűen többet, mint a normális súlyú ember, sőt gyakran kevesebbet. A szervezetük viszont jóval hatékonyabban alakítja át a táplálék energiáját ZSÍRRÁ!!!

JELEI:
1) Ha elkezded enni a keményítő tartalmú ételeket, nassolnivalókat akkor nehezen tudod abbahagyni.
2) Könnyen meghízol, illetve visszaszeded a fogyókúra során leadott kilókat-
3) Étkezés után két órával újra nassolni, illetve enni akarsz.
4) Extrém fáradtság étkezés után.
5) Alacsony vércukorszintre utaló jelek körülbelül két órával étkezés után.( pl,. éhség, gyengeség, szédülés, fejfájás, verejtékezés, motivációhiány)
6) Rendszeresen jelentkező délutáni éhség, fáradtság.
7) Éhség illetve sóvárgás stressz, fáradtság, unalom esetén.

MI OKOZZA A SZÉNHIDRÁTFÜGGŐSÉGET?

Ma már tudjuk, hogy a szénhidrátfüggőséget gyakran az inzulin nevű hormon többlete okozza. Ezt „éhséghormonnak” is nevezik, mivel képes fokozni az étvágyat. Az inzulin kulcsfontosságú szerepet játszik az anyagcsere-folyamatok jelentős részének szabályozásában.

Az inzulin szabályozása mindaddig jól működik, amíg pont megfelelő mennyiségű inzulin van a szervezetben, ez magyarázza, hogy egyesek miért csak akkor esznek, ha éhesek és máskor nem kívánják az ételt. Az ő szervezetük önmagát szabályozza. A szénhidrátfüggők esetében, azonban ez az egyensúly felborult. 

10957899_783524408383107_1932649617497052296_n.jpg

 

Miért kívánod a szénhidrátot?

 

Egyes szénhidrátfüggők egyszerűen több inzulint termelnek.

Vannak akinek a szervezete rezisztens az inzulinnal szemben és a szervezet nem engedi, hogy az inzulin bejusson a sejtekbe, a fölösleges pedig a véráramban marad. Van akinél mindkét jelenség tetten érhető, fokozottan termelik az inzulint, de a sejtek nem veszik azt fel. 
Minden esetben az eredmény ugyan az: túl sok inzulin kering a véráramban, ami további evésre szólítja fel a szervezetet.

A szénhidrátfüggőség nem csak akaraterő kérdése, hanem tiszta biológia, nem a Te hibád. Viszont a te felelősséged, hogy változtatsz-e rajta, ha van lehetőséged.

10959610_783527715049443_381804195337482649_n.jpg

 

MIÉRT KÍVÁNJUK A SZÉNHIDRÁTOT?

A szervezetedben minden egyes pillanatban két eltérő rendszer működik különböző módon.

Az egyik rendszer arra törekszik, hogy felhasználja az összes energiát a szervek és az egész test felépítésére. Ez a „költekező” útvonal. Egyetlen célja a felvett energia felhasználása a szervezet számára.

A másik rendszer arra törekszik, hogy a lehető legtöbb energiát raktározza el, félretegye a rosszabb napokra, ha majd nem áll rendelkezésre táplálék. Ez a „takarékos” útvonal. Célja, hogy a jövőbeli szükségletek kielégítésére minél több energiát raktározzon a testben, zsír formájában.

Ideális körülmények között a két rendszer összehangoltan működik.

Az inzulin, a „takarékos” hormon akkor termelődik, ha keményítőt, nassolnivalót, édességet fogyasztunk. Miután ezeket elfogyasztottuk a szénhidrátok többségét a szervezet vércukorrá alakítja. Az inzulin a vércukrot oda irányítja a szervezetben ahol , arra a leginkább szükség van, és jelzi a májnak, hogy a fölös vércukrot alakítsa vérzsírrá, ami a zsírsejtekben raktározódik. Dolga végeztével az inzulin arra utasítja a szervezetet, hogy addig tárolja a zsírt, amíg szükség nem lesz rá. Amikor ez megtörténik, a vérben lévő inzulin nagy része felhasználódik és ha nem eszünk többet, akkor az inzulinszint csökken.

Ekkor a második hormon, a glükagon lép működésbe, a „költekező” hormon. Feladata, hogy a raktározott energiát kiszabadítsa a zsírsejtekből, elszállítsa az izmokhoz és a szervekhez, hogy táplálja őket. 
Ha ez a két jelentős hormon ( inzulin, glukagon) egyensúlyban van, akkor minden simán működik. Az inzulin segíti a szervezetet, hogy felvegye a szükséges energiát, és tárolja a fölösleget. Ha nem áll rendelkezésre táplálék, akkor a glükagon segít abban, hogy a zsírsejtekben raktározott energia felszabaduljon.

10629748_783533611715520_5598190558602682975_n.jpg

 

MIÉRT NEM TÁVOZNAK A ZSÍRPÁRNÁK?

 

Az inzulin ( takarékos) és a glükagon ( költekező) nem egyenrangú partnerek. Ha van elegendő inzulin állandóan a szervezetben, akkor nem termelődik a glükagon, mivel nincs szükség a raktárakból elővenni a tartalékot. Másodszor, ha túl magas az inzulinszint, akkor a szervek és az izmok elzárkóznak előle, védekeznek az inzulintöbblet ellen. Nem engedik, hogy elegendő inzulin jusson a sejtekbe. Ezt inzulinrezisztenciának nevezik. Mivel az inzulin nem tud elegendő vércukrot vinni a szervekbe és az izmokba, úgy érzékeli, hogy a véráramban maradt cukor fölösleges, és arra utasítja a májat, hogy alakítsa át zsírrá és tárolja a zsírsejtekben.

Ha szénhidrátfüggő vagy, az izmok és a szervek inzulinnal szembeni rezisztenciája miatt fáradsz el olyan könnyen, és hízol könnyebben, mint mások.

Ha szénhidrátfüggő vagy, étkezés után tapasztalhatod az alacsony vércukorszint bizonyos tüneteit. Mivel az inzulin túl sok cukrot távolít el a véráramból túl gyorsan és a szervezet nem kapja meg a működéshez szükséges energiát.

Ha szénhidrátfüggő vagy nehezen tudsz egyenletesen fogyni és megtartani azt, mivel a túl sok inzulin megakadályozza a glükagon felszabadulását és a glükagon nélkül a szervezet nem tudja elégetni a zsírsejtekben tárolt energiát.

 

10678714_783537235048491_2243972575543152070_n.jpg

 

HOGY LEHET EGYENSÚLYBAN TARTANI A KÉT HORMONT?

SZERETNÉL TÖBBET TUDNI?

MIT SZÜKSÉGES VÁLTOZTATNI AZ ÉTKEZÉSEDEN EHHEZ?

VÁRLAK SZERETETTEL A FŐZŐKURZUSON VAGY EGY TÁPLÁLKOZÁSI TANÁCSADÁSON!

 

                                              VERES KRISZTINA

                                      http://egyenergia.webnode.hu/

Facebook:   https://www.facebook.com/pages/MindEgy-Di%C3%A9ta/676634165738799

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://mindegydieta.blog.hu/api/trackback/id/tr907177305

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása